KiCAD Bölüm 3 – PCB Tasarımı

Devrenin 3D Görüntüsü

Devremizin şematiğini oluşturduğumuza göre artık PCB tasarımına geçebiliriz. Bunun için Eeschema programında üst araç çubuğunda simgesine tıklayarak KiCAD’ın PCB tasarım programı olan Pcbnew programını çalıştıralım.

Not: Bu bölümde yapacağımız devre 2 katmanlı bir devre olacaktır. İsterseniz KiCAD ile 32 katmana kadar devre tasarımı yapabilirsiniz.

Şematikte oluşturduğumuz Nelist’imizi burada okutmamız gerekiyor. Bunun için üst araç çubuğunda simgesine tıklıyoruz. Çıkan pencerede Read Current Netlist butonuna tıklıyoruz. İşlem tamamlanınca Close butonuna tıklayarak kapatıyoruz ve karşımıza kullanacağımız devre elemanlarının footprintleri çıkıyor. Bunları sayfanın herhangi bir yerine bırakıyoruz.

Pcbnew programında Netlist okuma.

Şimdi sıra elemanlarımızı konumlandırmaya geldi. Bunun için taşımak veya döndürmek istediğimiz elemanın üzerine geliyoruz ve taşımak için M (Move), döndürmek için ise R (Rotate) tuşlarını kullanıyoruz.

Elemanların düzenlenmiş hali.

Elemanları düzenledikten sonra kartımızın boyutunu belirlemek için Edge.Cuts katmanını kullanmamız gerekiyor. Bunun için sağ araç çubuğunda simgesine tıklıyoruz ve Layers Manager (Katmanlar Yöneticisi) kısmından Edge.Cuts katmanını seçiyoruz. Artık istediğimiz şekilde kartımızın sınırlarını belirleyebiliriz. Bizim için şimdilik dikdörtgen biçiminde bir kart olması yeterli. Fakat kartınızı istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz.

Edge Cuts


Artık devre elemanlarını birleştirebiliriz. Bunun için sağ araç çubuğunda simgesine tıklıyoruz ve yollarımızı çizmek için istediğimiz devre elemanının bir ucuna tıklıyoruz ve program bize yolumuzun nereye gitmesi gerektiğini gösterecektir. Bu işlemi bütün yolları tamamlayana kadar yapalım.

Not: Yolları çizerken Layers Manager kısmından hangi katmanda çizmek istiyorsak o katmanı seçmemiz gerekmektedir. F.Cu, üst katman ve B.Cu, alt katman.

Hem verimlilik açısından hem de devrenin sağlığı açısından boşluk alanını en aza indirmeye ve yollar dışında kalan alanları toprak (GND) ile kaplamaya çalışmalıyız. Bu işleme için Pcbnew programının sağ araş çubuğunda yer alan simgesine tıklıyoruz ve Edge.Cuts katmanı ile çizdiğimiz sarı dikdörtgenin bir köşesine tıklıyoruz.

Karşımıza yukarıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Burada GND kısmını seçip OK butonuna tıklayalım ve dikdörtgeni tamamlayalım.

Devrenin son hali.

Bu işlem ile 3 bölümlük kısa dersin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bundan sonrası ise sizin merakınız ve isteğinize bağlı. Devre tasarımı yaptıkça yeni şeyler öğrenecek ve bir sonraki devrenizi daha iyi tasarlayacaksınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir