KiCAD Bölüm 2 – Şematik

Bir devrede elemanların birbirlerine nasıl bağlanacağını belirtmek için devre şemasını (şematiği) çizmeliyiz. Bu bölümde KiCAD ile şematiğin nasıl yapıldığını öğreneceğiz. Bunun için Eeschema programını kullanacağız.

KiCAD’ın şematik programı Eeschema’dır. Bu programı açmak için KiCAD proje penceresinde Schematic layout editor simgesine tıklıyoruz. Eğer projenizi oluşturmadıysanız Bölüm 1’deki talimatları uygulayın.

Eeschema açıldıktan sonra karşımıza A4 boyutunda devre şeması oluşturabileceğimiz bir alan çıkıyor. Bu sayfanın sağ alt bölümünde devre şemasının bilgilerini içeren bir bölüm yer alıyor.

Bilgi Bloğu (Düzenlenmiş hali)

Bu bölümü düzenlemek için üst araç çubuğunda simgesine tıklayalım ve alttaki gibi tarihi, revizyonu, devre ismini, şirket ismini girebilirsiniz. Bunlara ek olarak tasarımcının ismi veya lisansı ekleyebilirsiniz. Soldaki bölümden ise sayfa boyutunu ve yönünü ayarlayabilirsiniz.

Sayfa Ayarı

Şimdi ise devre için gerekli devre elemanlarını ekleyelim. Bunun için sağ araç çubuğundan sembolüne tıklayalım. Sırasıyla alttaki sembolleri seçip devreye bırakalım.

LED Sembolü
Pil Sembolü
Direnç Sembolü

En son olarak devreye toprak eklemek için sembolüne tıklayalım ve arama kısmına GND yazalım.

Toprak Sembolü

KiCAD’ın en güzel özelliklerinden birisi kısayol tuşlarıdır. Faremizin imlecini işlem (taşıma, dndürme, kopyalama, silme, aynalama, sembol değerini değiştirme…) yapmak istediğimiz sembolün üzerine getiriyoruz ve sadece tek tuşla yapmak istediğimiz işlemi uygulayabiliyoruz. Örneğin taşıma işlemi için M (Move), döndürme işlemi için R (Rotate), kopyalama işlemi için C (Copy), sembol değerini değiştirme işlemi için V (Value) tuşuna basabiliriz.

Sembollerimizin konumlarını ayarladıktan sonra birleştirmek istediğimiz sembollerden birinin ucuna gelip W (Wire) tuşuna basarak yol çizimini başlatabiliriz. İşlem bittikten sonra Esc tuşuna basarak çizim modundan çıkabiliriz.

Sembolleri birbirine bağladıktan sonra sembollerin değerlerini (direncin değeri, pilin gerilimi gibi) ayarlayabiliriz. Bunun için sembolümüzün üzerine gelip V (Value) tuşuna tıklayıp değerini girebiliriz. Direnç için 330 veya 330R değerini girebiliriz.

Direnç Değeri
Pil Gerilim Değeri

En son olarak devremizi bir bölme içine alalım. Aslında bu büyük projelerde devrenin karmaşıklığını azaltmak için kullanılan bir işlemdir. Bunu için sağ araç çubuğundan sembolüne tıklayarak devremizi dikdörtgen içerisine alalım ve isim eklemek için ise üst menüden Place sekmesine tıklayarak Graphic Text sembolüne tıklayarak veya T (Text) tuşuna basarak ismi girebilirsiniz.

Devremiz tamamlandıktan sonra devremizin sembolleri için referans değerlerini atamamız gerekir. Yani her sembölin kendine öz bir numarası olmalı. Bunun için üst araç çubuğundan sembolüne tıklayalım ve çıkan pencerede istediğimiz takdirde ayarları değiştirebiliriz fakat şimdilik varsayılan olarak kalması yeterlidir. Annotate butonuna tıklayarak referanslama işlemini tamamlayalım.

Artık şematik sembolü ile elemanların PCB’deki izlerini ilişkilendirebiliriz. Bunu için üst araç çubuğundan simgesine tıklayalım ve elinizde bulunan elemanların boyutlarına ve tiplerine (SMD veya THT-Bacaklı) göre seçimimizi yapalım.

Pil için ikili pin seçelim.
LED için 3mm olan ledi seçelim.
Direnç için bacak aralığı 10.16mm olan direnci seçelim.

En son olarak Pcbnew programına hangi elemanların ve bu elemanların birbirleriyle nasıl bağlantılı olduğunu iletebilmek için *.net uzantılı bir belge oluşturmamız gerekir. Bunun için üst araç çubuğundan sembolüne tıklıyoruz ve hiçbir ayarı değiştirmeden Generate Netlist butonuna tıklıyoruz.


Bu işlemden sonra Bölüm 2’yi yani Şematik oluşturmayı öğrenmiş ve bitirmiş oldunuz. Her işte olduğu gibi tecrübe ile kendinizi şematik oluşturmada dahada geliştirmiş olacaksınız. Artık Bölüm 3’e geçebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir